Zespół z Kociny wraz z przyjaciółmi reprezentował Wielkopolskę na Dożynkach Prezydenckich w Spale w dniach 9-11 września. Już po raz drugi spotkało nas to wyróżnienie.

To wielki zaszczyt dla naszej małej społeczności stanowić grupę reprezentacyjną dla pięknego wieńca dożynkowego. Wieniec wykonali Maria i Piotr Barańczak z miejscowości Trzemeszno w gminie Rozdrażew.

Udział grupy został przygotowany i zrealizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Pasikonik z Kociny we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zadaniem grupy wieńcowej było nie tylko niesienie wieńca podczas korowodu i prezentowanie regionalnych strojów, ale przede wszystkim przygotowanie krótkiego programu artystycznego, ośpiewanie i otańczenie wieńca. Program ten był oceniany przez jury konkursu: o nagrodę Prezydenta na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta.

W komisji zaszczytne miejsce zajmowała Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda, lecz bez prawa głosu w jury.

Od ubiegłym roku regulamin konkursu uległ zmianie i przyznawana jest tylko pierwsza nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, którą w tym roku otrzymało Województwo Lubelskie. Pozostałe województwa otrzymały równorzędne wyróżnienia w wysokości 1000 zł. Nasza grupa wieńcowa znalazła się w pierwszej ósemce, dzięki czemu podczas głównych uroczystości mieliśmy odrębne wejście z zapowiedzią, możliwość przejścia i prezentacji przed Parą Prezydencką.

Nad zawartością merytoryczną i całością programu czuwał Krzysztof Rospondek, nad choreografią - Anna Rospondek.

Skład grupy wieńcowej stanowili mieszkańcy wsi Kocina: Zuzanna i Mirosław Gajda, Urszula Ligenza, Anna i Krzysztof Rospondek, Dorota, Andrzej i Jarosław Sieraczek oraz gościnnie Anna Gałczyńska z Frankowizny i Janek Sobieraj z Sośni.

Dziękujemy wszystkim członkom grupy wieńcowej za wytrwałość i pozytywną energię podczas pobytu pomimo żaru z nieba się lejącego.

Specjalne podziękowania dla Agaty Nowakowskiej-Dybki z CKiS w Kaliszu za zaufanie, wiarę w naszą grupę, że godnie i na odpowiednim poziomie będziemy reprezentować Województwo. Dziękujemy również Arletcie Polańskiej i Zygmuntowi Paszkowskiemu - kierownikom zespołów Krotoszanie i Przygodzice.

Anna i Krzysztof Rospondek

01.JPG02.jpg03.JPG04.JPG

Fotorelacja na:

https://www.facebook.com/stowarzyszeniepasikonik/?fref=ts