• Kontrast
 • Tekst
 • Powiększenie
 • Skalowanie treści 100%
 • Aa Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%

Janisławice

 |  Sołectwa

 

Sołtys:

Joanna Franc

Telefon: 663 548 007

Rada Sołecka

Faustyniak Kinga
Kommer Krzysztof
Kondziela Krzysztof
Kranz Juatyna
Kraska Łukasz
Kurzawski Grzegorz
Skraburski Łukasz
Stasiak Elżbieta

 Komisa Rewizyjna

 Bronowicka Joanna
Bochen Przemysław
Sztukowski Krzysztof

Charakterystyka

Wieś założona w II połowie XVIII wieku przez Wrocławską Kapitułę Katedralną na terenach Kościelnych Dóbr Cieszyńskich. Jednostkę administracyjną Janisławice towrzyły: Janicławice, Starżai Czesławice. Od 1792 roku do wsi należała kolonia Jarnostaw założona przez ówczesnego prokuratora Dóbr Cieszyńskich hrabiego Ernesta von Strachvitz.

W 1890 roku staraniem mieszkańców wybudowano przy pomocy kapituły Wrocławskiej szkołę katolicką. Początkowo nauczanie odbywało się w języku niemieckim, po roku 1918 nauka była prowadzona w języku polskim. Wybuch II wojny światowej zakończył działalność szkoły i po jej zakończeniu w 1945 roku budynek zmieniono w mieszkania , a dzieci uczyły się w szkole podstawowej w Czesławicach.

W związku z ustanowieniem powojennych granic w 1918 roku katoliccy mieszkańcy Janisławic , Jarnostawia i Sarży zostali pozbawieni dostępu do swojego kościoła parafialnego. Utworzona granica uniemożliwiła również pochówek zmarłych mieszkańców na przykościelnym cmentarzu w Kuźnicy Cieszyńskiej. W związku z tym sołtys wsi Paweł Poprawa oddał bezinteresownie 1 hektar swojej ziemi z przeznaczeniem na cmentarz wiejski istniejący do dnia dzisiejszego. Staraniem mieszkańców i władzy kościelnej w budynku gospodarczym leśnictwa Jarnostaw urządzono kaplicę. W latach okupacji zlikwidowano kaplicę a budynek przeznaczono na biuro komendy małego obozu pracy przymusowej. Po wojnie kaplicę wyremontowano i wznowiono odprawianie nabożeństw.

W latach 1958/59 mieszkańcy dokonali kapitalnego remontu obiektu oraz zainstalowali dzwon na wieżyce. Niestety Urząd Bezpieczeństwa oplombował budynek , a konsekwencją zerwania plomb przez młode mieszkanki były represje. Byłą kaplicę przeznaczono na magazyn żywicy i narzędzi leśnych. Po 40 latach od tamtych wydarzeń mieszkańcy wsi wspólnymi siłami wybudowali kaplicę pogrzebową na cmentarzu wiejskim.

Czesławice (Frydrychów)- z kolonią Starża (Starsen) – wieś założona przez protestanckie Władztwo Międzyborskie w roku 1774.

W Czesławicach w 1790 roku wybudowano szkołę zastąpioną w 1870 r. masywną budowlą, która przetrwała do czasów współczesnych. W pobliżu szkoły znajduje się czynny cmentarz ewangelicki.

Dawna szkoła ewangelicka przez ponad 40 lat intensywnego funkcjonowania w powojennej ojczyźnie była znakomitym centrum kulturalno-oświatowym skupionym wokół niej czterech niewielkich rolniczych miejscowości. Obecnie budynek zamieszkuje wrz z rodziną dyrektor i wieloletni nauczyciel.

Okupacja administracji niemieckiej scaliła wsie: Janisławice, Jarnostaw, Czesławice i Starżę w jedną jednostkę. Stan ten utrzymuje się do dzisiaj.

Dokumenty

Statut Sołectwa

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek

  8:00 - 17:00

 • Wtorek - czwartek

  7:00 - 15:00

 • Piątek

  7:00 - 14:00


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry