Dnia 27 października 2016 roku Szkoła Podstawowa w Cieszynie była po raz czwarty organizatorem Konkursu Krajoznawczego „Gmina Sośnie w Dolinie Baryczy Moją Małą Ojczyzną”. Konkursowi przyświeca idea poznawania walorów przyrodniczych i historycznych naszej Małej Ojczyzny, którą jest Gmina Sośnie.

W tej edycji uczestnicy konkursu skupili się na poznaniu ciekawych postaci, mających wpływ na życie mieszkańców Gminy jak i na historię swoich miejscowości, zapoznaniu się z podstawowymi zabytkami Gminy Sośnie oraz Doliny Baryczy, a także podniesieniu wiedzy na temat otaczającej nas przyrody, a zwłaszcza znajomości rodzimej flory i fauny.

W konkursie brali udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Sośnie. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą w części pisemnej oraz znajomością historii swojej gminy, a zwłaszcza zasłużonych dla niej mieszkańców, którzy tutaj żyli i działali, bądź nadal działają. Druga część konkursu to wystąpienie uczniów szkół podstawowych przed komisją i uczestnikami, w której opowiadali o wybranej postaci. Uczniowie szkół gimnazjalnych przygotowali multimedialną prezentację jednodniowej wycieczki po terenie Gminy Sośnie z uwzględnieniem ważnych postaci i miejsc z nimi związanych.

Wystąpienia uczniów były bardzo ciekawe z uwagi na to, że prezentowani bohaterowie to ludzie wyjątkowi, szlachetni, wielcy społecznicy, pełni oddania w pracy na rzecz społeczności, w której żyli. Ludzie, o których mówi się z dumą, szacunkiem i z wdzięcznością. Usłyszeliśmy, więc o błogosławionej siostrze Sancji, Jerzym Lancu, błogosławionej siostrze Gwidonie, prof. dr hab. Dariuszu J. Gwiazdowiczu, ppłk Albinie Raku, Janie Rekść, Hildegardzie Kraska, Agnes von Diergardt i Zenonie Adamczewskim. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, a pozostali uczestnicy pamiątki ufundowane przez Nadleśnictwo Antonin. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica SP Cieszyn, Hanna Gonera, drugie zajął uczeń SP w Granowcu Hubert Grycman, a trzecie Adrian Spławski SP w Cieszynie. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęli uczniowie z Sośni, Marcel Kruszyk i Klaudia Michalska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, o czym wspomniał obecny na konkursie wójt Gminy Sośnie, pan Stanisław Budzik oraz dyrektor BOOiS, pani Arleta Orłowska. Zachęcamy do udziału w następnej edycji.

1..JPG2..JPG6..JPG7..JPG8..JPG9..JPG10..JPG11..JPG12..JPG13..JPG14..JPG15..JPG16..JPG17..JPG18..JPG19..JPG20..JPG25.jpg