Paweł Sypniewski urodził się 24.02.1925 roku w Cieszynie. Rodzice Franciszek i Franciszka z domu Bucek. Pan Paweł był jedynakiem. Uczęszczał do siedmioklasowej szkoły w Cieszynie. Wybuch wojny to czas, gdy rozpoczynał naukę zawodu ślusarza w Fabryce Wagon w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Do 20 maja 1946 roku pełnił służbę wojskową w armiach Francji, Włoch, Anglii. W 1944 roku na skutek zawieruchy wojennej przebywał we Francji. Tam został przez oficera francuskiego zwerbowany do 2 Korpusu Armii Andersa. Został przewieziony do Neapolu i przydzielony do 11 pułku artylerii ciężkiej. Kanonier Paweł Sypniewski po przeszkoleniu został celowniczym działa. 11 pułk posiadał 2 dywizjony. W skład każdego dywizjonu wchodziły 2 baterie artylerii po cztery 114,3 mm armaty.

Pan Paweł Sypniewski brał udział w bitwie o Bolonię. Po tej bitwie Polacy zostali na swoich pozycjach. Nie posłano ich dalej na północ z obawy o możliwość konfrontacji zbrojnej z Sowietami. W maju 1946 roku żołnierze 11 pułku zostali przewiezieni statkiem „Duchess of Bedford” do Anglii. Stamtąd żołnierze, którzy wyrazili chęć powrotu- tak jak pan Paweł Sypniewski, popłynęli statkiem „Sobieski” do Gdańska.

Po powrocie do kraju był przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa.

20 kwietnia 1949 roku pan Paweł został powołany do służby liniowej. 17 listopada 1955 roku ożenił się. Z żoną Gertrudą (z domu Lotzwik) mają dwoje dzieci: córkę i syna. Pracował jako ślusarz i na tartaku. 14.02.2001 roku nadano mu stopień podporucznika. W chwili obecnej pan Paweł Sypniewski mieszka w Cieszynie.


16 maja 2014r. w czasie obchodów 70.rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Sali Wiejskiej w Sośniach podczas uroczystej sesji Rady Gminy Sośnie, Wójt Gminy pan Krzysztof Bochen wręczył odznaczenie ,,Zasłużony dla Gminy Sośnie" obecnemu na uroczystości panu Pawłowi Sypniewskiemu, który brał udział w Bitwie o Bolonię.