Konradów

Sołtys:

Grzegorz Wieczorek 

Telefon: 62 7393273

Rada Sołecka

Banaś Agnieszka
Franc Anna
Gorell Monika
Kubot Lucjan
Kuśmierek Jadwiga
Lebek Irena
Spławska Agnieszka
Spławski Andrzej
 
Komisa Rewizyjna
 
Bryl Lidia
Śląska Marianna
Witczak Cecylia

Charakterystyka

Wieś została założona przez biskupa oleśnickiego Konrada w połowie XV wieku. Wchodziła ona w skład majątku biskupstwa wrocławskiego, a następnie od 1622 roku Kapituły Katedralnej we Wrocławiu. W 1785 roku wieś zamieszkiwały 184 osoby, a w 1830 już 312 osób. W 1885 roku majątek obejmował obszar 90 hektarów i był dzierżawiony przez Karola v. Aulocka.

Na południe od wsi, wzdłuż drogi do Cieszyna, rozciąga się aleja dębowa długości ok. 400 m. W południowej części znajduje się kaplica pw. matki Boskiej Różańcowej, murowana z 1912 r, filia kościoła parafialnego w Cieszynie. Wyposażenie współczesne, w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na sąsiedniej posesji dąb szypułkowy, obwód 430 cm. Po wschodniej stronie szosy z Cieszyna mieści się siedziba dawnego nadleśnictwa(obecnie własność prywatna): dom nadleśniczego z końca XIX w. z dekoracyjnym szczytem ryzalitu frontowego, nawiązującym do form architektury szwajcarskiej.

Kapliczka przydrożna z 1866 r. gipsową figurą św. Michała Archanioła i z drewnianymi: św. Jadwigi i św. Antoniego. W remizie strażackiej znajduje się sikawka konna z pocz. XX w. Krzyż kamienny z 1908 r., drewniana stodoła.

Na północ od wsi zespół stawów rybnych: Jana, Olszak, Dolny, Górny, Spiek i Nowy. W pobliżu rybakówki, nad Rybnicą rośnie Dąb z uchem ( konary zrośnięte w kształcie ucha od dzbana), obwód 350 cm. Na drzewie kapliczka z Chrystusem Ukrzyżowanym.

Galeria

photo.jpgphoto2.jpgphoto3.jpgphoto4.jpgphoto5.jpgphoto6.jpgphoto7.jpg

Dokumenty

 Statut Sołectwa