Jan Rafalski
Telefon: 62 739 12 83
Chmielecka Mirosława
Czarnecka Janina
Dulik Jan
Juszczak Adrian
Lisik Tomasz
Piasecki Radosław
Schubert Radosław
Sobczak Mariola
Zydorczak Robert
Dobras Damian
Jach Bronisław
Szwedziak Jerzy
Pierwsza wzmianka o wsi Granowiec datuje się na rok 1747, kiedy to wymienia się istniejący w tej miejscowości młyn. W „Dziejach miasta Ostrowa Wlkp. i okolic” na mapie zasiedlenia regionu ostrowskiego we wczesnym średniowieczu zobaczyć możemy zaznaczone ślady osady Granowiec. W okresie zaborów wieś przeszła pod panowanie pruskie, po 1815 roku nadal pozostała pod tym zaborem. Wielu mieszkańców brało udział w Powstaniu Wielkopolskim. W Granowcu do głównych potyczek doszło w dniach 14 – 15 stycznia 1919 roku, gdzie powstańcy zaatakowali posterunki niemieckie. Akcja ta miała na celu likwidację ośrodka organizującego wypady rabunkowe na tereny kontrolowane przez powstańców. Wraz z odzyskaniem niepodległości została przeprowadzona reorganizacja administracji terytorialnej, w wyniku której powiat odolanowski powiększono o dawne ziemie powiatu sycowskiego z granicą Wielkopolski przesuniętą na południe do aktualnej granicy gminy. Miejscowość Granowiec pod względem geograficznym położona jest w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska” jak również na skraju Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Natomiast pod względem administracyjnym miejscowość jest położona w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie ostrowskim, z przynależnością do gminy Sośnie.
W miejscowości Granowiec podstawowym terenem rekreacyjno - sportowym jest park rekreacyjno- sportowy wraz z kompleksem boisk i kortem tenisowym. Na terenie Granowca najcenniejszym zabytkiem jest krzyż przydrożny, który został wzniesiony w 1878 roku. Krzyż ten został wyrzeźbiony przez Pawła Brylińskiego, znanego artystę ludowego z terenu Wielkopolski oraz Kościół p.w. św. Antoniego Paderewskiego i św. Jadwigi Śląskiej zbudowany w 1898 r. Przy ścianie wieży kościelnej znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich jest ku czci 11 ofiar II wojny światowej, a druga upamiętnia Gwidonę, siostrę nazaretankę, która urodziła się w Granowcu. W czasie okupacji została rozstrzelana przez hitlerowców w Okolicach Nowogródka. W Granowcu znajduje się przydrożna kapliczka Powstańców Wielkopolskich.
Poza tym na terenie miejscowości zachowało się jeszcze kilka ciekawych domów z muru pruskiego jak i dom budowany w stylu wielkopolskim
ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie
tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33
e-mail:
Godziny otwarcia:
Pn - Pt: 7:30-15:30