• Kontrast
 • Tekst
 • Powiększenie
 • Skalowanie treści 100%
 • Aa Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%

Granowiec

 |  Sołectwa

 

Sołtys:

Jan Rafalski 

Telefon: 62 739 12 83

Rada Sołecka

Jan Dulik
Radosław Szchubert
Radosław Wojcikiewicz
Łukasz Rapalski
Robert Zydorczak
Damian Dobras
Patryk Bajodek
Radosław Piasecki
Jakub Sobczak
Janina Czarnecka

Komisa Rewizyjna

 Ireneusz Pierzchot
Zbigniew Wójcik
Magdalena Chmielecka

Charakterystyka

Pierwsza wzmianka o wsi Granowiec datuje się na rok 1747, kiedy to wymienia się istniejący w tej miejscowości młyn. W „Dziejach miasta Ostrowa Wlkp. i okolic” na mapie zasiedlenia regionu ostrowskiego we wczesnym średniowieczu zobaczyć możemy zaznaczone ślady osady Granowiec.  W okresie zaborów wieś przeszła pod panowanie pruskie, po 1815 roku nadal pozostała pod tym zaborem. Wielu mieszkańców brało udział w Powstaniu Wielkopolskim. W Granowcu do głównych potyczek doszło w dniach 14 – 15 stycznia 1919 roku, gdzie powstańcy zaatakowali posterunki niemieckie. Akcja ta miała na celu likwidację ośrodka organizującego wypady rabunkowe na tereny kontrolowane przez powstańców. Wraz z odzyskaniem niepodległości została przeprowadzona reorganizacja administracji terytorialnej, w wyniku której powiat odolanowski powiększono o dawne ziemie powiatu sycowskiego z granicą Wielkopolski przesuniętą na południe do aktualnej granicy gminy. Miejscowość Granowiec pod względem geograficznym położona jest w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska” jak również na skraju Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Natomiast pod względem administracyjnym miejscowość jest położona w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie ostrowskim, z przynależnością do gminy Sośnie.

W miejscowości Granowiec podstawowym terenem rekreacyjno - sportowym jest park rekreacyjno- sportowy wraz z kompleksem boisk i kortem tenisowym. Na terenie Granowca najcenniejszym zabytkiem jest krzyż przydrożny, który został wzniesiony w 1878 roku. Krzyż ten został wyrzeźbiony przez Pawła Brylińskiego, znanego artystę ludowego z terenu Wielkopolski oraz  Kościół p.w. św. Antoniego Paderewskiego i św. Jadwigi Śląskiej zbudowany w 1898 r. Przy ścianie wieży kościelnej znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich jest ku czci 11 ofiar II wojny światowej, a druga upamiętnia Gwidonę, siostrę nazaretankę, która urodziła się w Granowcu. W czasie okupacji została rozstrzelana przez hitlerowców w Okolicach Nowogródka. W Granowcu znajduje się przydrożna kapliczka Powstańców Wielkopolskich.

Poza tym na terenie miejscowości zachowało się jeszcze kilka ciekawych domów z muru pruskiego jak i dom budowany w stylu wielkopolskim

Dokumenty

 Statut Sołectwa

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek

  8:00 - 17:00

 • Wtorek - czwartek

  7:00 - 15:00

 • Piątek

  7:00 - 14:00


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry