• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Cieszyn

 |  Sołectwa
Sołtys:
Maria Plewa
Telefon: 62 7393340
Rada Sołecka:
Wojciech Hofman
Radomir Kapa
Anna Kisińska
Barbara Orpel
Lucyna Szymańska
Teofil Zając
Jolanta Gąsiorek
Łukasz Bruder
Komisja Rewizyjna
Małgorzata Żurawka
Genowega Peikert
Romana Bomba
Charakterystyka
Cieszyn położony jest u podnóża najwyższych wzniesień powiatu ostrowskiego Winnej Góry i Olszowej Góry. W skład miejscowości Cieszyn wchodzą sioła: Piła, Przydziałki, Kopalina, Łomy.
Należy do najstarszych posiadłości biskupstwa wrocławskiego(1155 r.), potwierdzona dokumentem z 1245 r. Do końca XVI w. cieszyńskie kościelne dobra biskupie dzierżawili panowie feudalni von Borschnitz. Podupadłe włości cieszyńskie oraz Konradów odkupiła w 1622 r. kapituła katedralna we Wrocławiu i trzymała do lat 40 XX w.W 1795 r. w Cieszynie istniał folwark, młyn wodny, kościół i szkoła. W następnym stuleciu działała cegielnia, gorzelnia majątkowa i wiatrak.
Budynek kościelny (Kościól p.w.św. Michała Archanioła) jest wybudowany na wzgórzu pośrodku wsi, wzniesiony przed 1699 r., na miejscu starszego drewnianego. Zaliczany jest do jednych z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej regionu. Posiada dachy dwuspadowe i czterokondygnacyjną wieżę z dzwonem z 1460 r. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze barokowe z połowy XVII w. Ołtarz główny został przeniesiony z kościoła św. Krzyża we Wrocławiu. W jednym z ołtarzy można podziwiać późnogotycką polichromowaną płaskorzeźbę ”Święty Jan Chrzciciel na puszczy” z 1499 r. w stylu niderlandzkim. Płaskorzeźba przypisywana jest jednemu z uczniów Wita Stwosza, zaliczana do najwybitniejszych dzieł z tego okresu.
Dwór w Cieszynie pochodzi z końca XVIII w., przebudowany i powiększony w końcu XIX w. Zniekształcony po remontach przeprowadzonych po 1945 r. Przy bramie wjazdowej do dworu znajdują się dwie późnobarokowe piaskowcowe rzeźby świętych pochodzące z XVIII w. Są to figurki św. Jana Nepomucena i św. Floriana.
Osada leśniczego pochodzi z 1900 r. i znajduje się w siole Piła. Przy drodze w kierunku Konradowa znajduje się cmentarz parafialny. Pierwsze wzmianki o szkole w Cieszynie pochodzą z 1580r.
Dokumenty
Statut Sołectwa

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry