• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Cieszyn

 |  Sołectwa
Sołtys:
Maria Plewa
Telefon: 62 7393340
Rada Sołecka
Bomba Romana
Hofman Wojciech
Kapa Radomir
Kapa Izabela
Kisińska Anna
Orpel Barbara
Szymańska Lucyna
Wojciechowska Martyna
Zając Teofil
Żyto Kamil
Komisja Rewizyjna
Dyba Marcin
Peikert Genowefa
Żurawka Małgorzata
Charakterystyka
Cieszyn położony jest u podnóża najwyższych wzniesień powiatu ostrowskiego Winnej Góry i Olszowej Góry. W skład miejscowości Cieszyn wchodzą sioła: Piła, Przydziałki, Kopalina, Łomy.
Należy do najstarszych posiadłości biskupstwa wrocławskiego(1155 r.), potwierdzona dokumentem z 1245 r. Do końca XVI w. cieszyńskie kościelne dobra biskupie dzierżawili panowie feudalni von Borschnitz. Podupadłe włości cieszyńskie oraz Konradów odkupiła w 1622 r. kapituła katedralna we Wrocławiu i trzymała do lat 40 XX w.W 1795 r. w Cieszynie istniał folwark, młyn wodny, kościół i szkoła. W następnym stuleciu działała cegielnia, gorzelnia majątkowa i wiatrak.
Budynek kościelny (Kościól p.w.św. Michała Archanioła) jest wybudowany na wzgórzu pośrodku wsi, wzniesiony przed 1699 r., na miejscu starszego drewnianego. Zaliczany jest do jednych z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej regionu. Posiada dachy dwuspadowe i czterokondygnacyjną wieżę z dzwonem z 1460 r. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze barokowe z połowy XVII w. Ołtarz główny został przeniesiony z kościoła św. Krzyża we Wrocławiu. W jednym z ołtarzy można podziwiać późnogotycką polichromowaną płaskorzeźbę ”Święty Jan Chrzciciel na puszczy” z 1499 r. w stylu niderlandzkim. Płaskorzeźba przypisywana jest jednemu z uczniów Wita Stwosza, zaliczana do najwybitniejszych dzieł z tego okresu.
Dwór w Cieszynie pochodzi z końca XVIII w., przebudowany i powiększony w końcu XIX w. Zniekształcony po remontach przeprowadzonych po 1945 r. Przy bramie wjazdowej do dworu znajdują się dwie późnobarokowe piaskowcowe rzeźby świętych pochodzące z XVIII w. Są to figurki św. Jana Nepomucena i św. Floriana.
Osada leśniczego pochodzi z 1900 r. i znajduje się w siole Piła. Przy drodze w kierunku Konradowa znajduje się cmentarz parafialny. Pierwsze wzmianki o szkole w Cieszynie pochodzą z 1580r.
Dokumenty
Statut Sołectwa

Urząd Gminy Sośnie

ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie

tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:

Pn - Pt:  7:30-15:30


© Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry