W związku z wystąpieniem na terenie Gminy Sośnie ogniska ptasiej grypy oraz związanymi z tym kontrolami gospodarstw utrzymujących drób, przypomina się o przestrzeganiu zapisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016 r., poz. 2091).

Należy bezwzględnie przestrzegać nakazu utrzymywania drobiu oraz innych ptaków w zamkniętych pomieszczeniach.

Przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, należy wyłożyć maty dezynfekcyjne (np. stary dywan) nasączone środkiem dezynfekcyjnym (np. Virkon, Rapicid).

Ponadto konieczne jest zgłoszenie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc gdzie utrzymywany jest drób lub inne ptaki z wyłączeniem ptaków stale utrzymywanych w pomieszczeniach mieszkalnych (formularz dostępny u sołtysów oraz na stronie internetowej www.piw.ostrowwlkp.pl).

Nie zastosowanie się do nakazów wynikających z wyżej wymienionego rozporządzenia będzie skutkowało karami pieniężnymi.

Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim ul. Grabowska 34, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62 738 53 26, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 Wójt Gminy Sośnie

/-/ Stanisław Budzik


Zgłoszenie