„Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” – to hasło nowej kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które rozpoczyna Placówka Terenowa KRUS w Ostrowie Wlkp. Kampania ma na celu popularyzowanie wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. oraz zasad dotyczących ochrony środowiska naturalnego.
Intensyfikacja produkcji rolniczej, zmiany w technologii uprawy roślin i hodowli zwierząt spowodowały, że substancje niebezpieczne są magazynowane i stosowane w dużych ilościach. Każdy z wymienionych wyżej środków produkcji niewłaściwie użyty, magazynowany czy transportowany może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, jak również negatywnie oddziaływać na inne pożyteczne organizmy żywe, ponieważ środki te zawierają wiele substancji toksycznych. Niestety rolnicy często bagatelizują zasady bezpieczeństwa pracy podczas ich stosowania – narażają w ten sposób życie i zdrowie nie tylko własne, ale także osób postronnych. Najgroźniejsze są zatrucia ostre wywołane jednorazowym wchłonięciem dużej dawki preparatu. W innych przypadkach skutki oddziaływania tych substancji to zatrucia przewlekle, powstające na skutek kumulowania się w organizmie małych dawek substancji niebezpiecznych przez dłuższy okres czasu. Ich efektem są problemy zdrowotne ujawniające się po upływie nawet kilku czy kilkunastu lat, niezwykle trudne do identyfikacji i powiązania objawów z ekspozycją na działanie szkodliwych substancji w przeszłości.
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas stosowania środków ochrony roślin
Opakowania oznaczone minimum jednym z poniższych piktogramów należy oddać do sklepu.
Do czasu zwrotu, opakowania przechowuj razem ze środkami ochrony roślin.
- dobrze przylegają do twarzy,
- są oznakowane symbolem CE z czterema cyframi,
- chronią przed pyłami i obłokami powstającymi podczas zabiegu oraz przed oparami organicznymi.
Podczas pracy ze środkami ochrony roślin zawsze miej w pobliżu czystą wodę.
W przypadku zetknięcia się środka ze skórą, zdejmij poplamioną odzież i natychmiast dokładnie przemyj skórę wodą i mydłem. Jeśli zdarzy się zabrudzenie skóry czy oczu lub połknięcie środka, konieczna jest natychmiastowa pierwsza pomoc. Szybkość działania jest bardzo istotna – natychmiast udaj się do lekarza i pokaż etykietę stosowanego produktu, gdyż zawiera ona informacje potrzebne do prawidłowego leczenia.
ROLNIKU PRACUJ BEZPIECZNIE !
ul. Wielkopolska 47
63-435 Sośnie
tel. +48 62 739 39 10
fax: +48 62 739 39 33
e-mail:
Godziny otwarcia:
8:00 - 17:00
7:00 - 15:00
7:00 - 14:00