Pod koniec lutego na budynku Urzędu Gminy Sośnie zostało zamontowane urządzenie do pomiaru jakości powietrza. Mieszkańcy gminy mogą w każdej chwili sprawdzić aktualny stan powietrza poprzez przeznaczoną do tego celu stronę internetową, bądź aplikację mobilną zawierającą dane z zamontowanej aparatury.

Na stronie: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10 znajduje się mapa z aktualnymi odczytami jakości powietrza w naszej okolicy, a po kliknięciu na kropkę „Sośnie” po lewej stronie pojawiają się dokładne informacje na temat ilości szkodliwych substancji zawieszonych w powietrzu (PM 2,5, PM10), temperatury, wilgotności itp.

Za jakość powietrza i środowisko naturalne odpowiadamy wszyscy razem i każdy z osobna, dlatego warto jest dbać o nasze naturalne środowisko. Występujące na terenie gminy Sośnie lasy, zajmujące prawie 55 % jej powierzchni, w dużym stopniu wpływają na czyste powietrze w naszym regionie, ale obserwując rozwijający się postęp technologiczny, jak również spalane w domowych kotłowniach śmieci, taki stan rzeczy może niebawem być tylko wspomnieniem.