Dnia 15.09.2018 r. w Janisławicach odbył się festyn rodzinny na pożegnanie lata. Festyn był zwieńczeniem pracy mieszkańców wioski nad budową nowej wiaty na placu zabaw w Janisławicach. Wiata powstała z inicjatywy trzech młodych matek oraz sołtysa wioski, którzy jako Inicjatywa Działaj Lokalnie Słoneczko Nasze wnioskowali w Programie „Działaj Lokalnie” X Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, z efektem 100% uzyskali fundusze na zrealizowanie projektu, jakim jest piękna, drewniana wiata.

Należy wspomnieć, że powstała ona dzięki wspólnej i ciężkiej pracy wielu ludzi, w pracę zaangażowanych było kilkudziesięciu mieszkańców Janisławic i okolic.

Dokładniejsze informacje oraz pełne fotorelacje znajdą Państwo na stronie www.facebook.com/Słoneczkonasze.DziałajLokalnieLokalnie oraz na stronie www.działaj.barycz.pl

Wiata ma posłużyć przede wszystkim, jako schronienie przed słońcem na placu zabaw, nie bez kozery tytuł działania brzmiał „Słoneczko nasze schowaj się … choć na chwilę”. Ma być także miejscem wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych. Takim wydarzeniem niewątpliwie był sobotni festyn.

Festyn odbył się na placu zabaw, stoły dla gości zostały ustawione pod nową wiatą, a na stołach pojawił się poczęstunek dla przybyłych gości. Gośćmi festynu byli przede wszystkim „budowniczy” wiaty, obecnością zaszczycił także między innymi Wójt Gminy Sośnie Stanisław Budzik, Pani Prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy” Inga Demianiuk – Ozga, radny Bronisław Krawiec oraz darczyńcy, którzy swą hojnością przyczynili się do tego, że festyn był naprawdę ciekawym i bogatym w atrakcje wydarzeniem. Imprezę rozpoczął Pan sołtys Tomasz Franc przemówieniem, w którym podziękował wszystkim zaangażowanym w prace nad wiatą i w organizację festynu. Każdy, kto choć odrobinę przyłożył się do projektu otrzymał pisemne podziękowanie i upominek. Plakat z darczyńcami i wolontariuszami zawisł na płocie placu zabaw – naliczyliśmy ponad 60 serduszek, co oznacza tyle zaangażowanych w projekt osób – to prawdziwy sukces. Następnie głos zabrały koordynatorki projektu Ania Jakubczyk, Agnieszka Sztukowska i Ania Rosiewicz.

Ponieważ miejscem festynu był plac zabaw został on zorganizowany ze szczególną myślą o dzieciach. Podczas festynu przeprowadzono „Akcje piaskownica”, której celem było wyposażenie naprawdę dużej piaskownicy w niezbędne zabawki (łopatki, wiaderka, grabki, foremki), goście festynu przynosili ze sobą „sprzęt” do piaskownicy. Ostatecznie ilość zabawek w piaskownicy była imponująca, podobnie jak ilość bawiących się w niej dzieci. Główną atrakcją, która cieszyła się największym powodzeniem był dmuchany zamek. Zamek był darmowy dla każdego dziecka, a kolejka nie miała końca. Gry i zabawy dla dzieci i dorosłych prowadziły dwie animatorki. Każdy, kto brał udział w zabawie otrzymał nagrody, których dzięki sponsorom było naprawdę wiele. Dzieci na placu zabaw witały dwie Myszki Mickey. Na festynie pojawił się również radiowóz i dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp., była to atrakcja nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Każdy chciał spróbować spaceru w alko- lub narkogoglach. Odważni otrzymali odblaskowe kamizelki „jestem widoczny”. Dzieci chętnie wsiadały do radiowozu, mogły same uruchomić sygnalizację świetlną i dźwiękową w radiowozie. Na Orliku obok placu zabaw odbył się mecz piłki nożnej „kawalerzy kontra żonaci”. Mecz zakończył się sukcesem dla kawalerów, nagrody jednak przyznano wszystkim graczom.

Po godzinie 18 impreza przeniosła się w okolice Sali wiejskiej, gdzie odbyła się zabawa taneczna przy udziale DJ, panie z rady sołeckiej przygotowały poczęstunek nie tylko na część otwarcia wiaty, ale także na część rozrywkową.

Można stwierdzić, że festyn był bardzo udany a mieszkańcy mogą być dumni ze swojego osiągnięcia, jakim było wybudowanie tak pięknej wiaty. Mamy nadzieję, że to nie koniec działań mieszkańców naszej wioski a za rok spotkamy się na takim samym festynie.

Agnieszka Sztukowska

dsc_0624.jpgdsc_0626.jpgdsc_0629.jpgdsc_0632.jpgdsc_0638.jpgdsc_0642.jpgdsc_0643.jpgdsc_0645.jpgdsc_0650.jpgdsc_0651.jpgdsc_0652.jpgdsc_0653.jpgdsc_0659.jpgdsc_0661.jpgdsc_0666.jpgdsc_0667.jpgdsc_0668.jpgdsc_0669.jpgdsc_0670.jpgdsc_0673.jpgdsc_0676.jpgdsc_0678.jpgdsc_0679.jpgdsc_0682.jpgdsc_0692.jpgdsc_0693.jpgdsc_0696.jpgdsc_0698.jpgdsc_0699.jpgdsc_0700.jpgdsc_0702.jpgdsc_0707.jpgdsc_0708.jpgdsc_0710.jpgdsc_0711.jpgdsc_0713.jpgdsc_0717.jpgdsc_0720.jpg