W dniach 6 – 12 czerwca 2016 r. 45 – osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Granowcu wraz z opiekunami wyjechała na zieloną szkołę pod hasłem „Łączy nas sport – nie używki!” do Jastrzębiej Góry. Celem wycieczki, na organizację której pozyskano dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, była promocja sportu i aktywności wśród dzieci i młodzieży jako alternatywny dla sięgania po środki uzależniające. Ponadto uczniowie mieli okazję do budowania poczucia własnej wartości i budowania pozytywnych relacji interpersonalnych.

Podczas 7 – dniowego pobytu nad pięknym morzem uczniowie odwiedzili m.in.: Akwarium Morskie w Gdyni, Muzeum Obrony Wybrzeża i Fokarium na Helu, zaliczyli rejs statkiem z Gdyni do Sopotu oraz przespacerowali się Aleją Gwiazd Sportu we Władysławowie. Nie zabrakło również spacerów brzegiem morza, plażowania i zabaw na piasku. Każdą wolną chwilę na terenie ośrodka „Bałtycki Relaks” uczniowie spędzali aktywnie na boiskach do piłki nożnej i siatkówki plażowej, na placu zabaw i siłowni. Atrakcją dla najmłodszych niewątpliwie były kozy i króliki w mini zoo oraz zabawa z kucykiem Bolkiem.

W drodze powrotnej młodzi ludzie mieli okazję zwiedzić jedno z najstarszych polskich miast, jakim jest Toruń. Młodzi turyści zwiedzali miasto trasą poświęconą legendom i opowieściom niewiarygodnym. Zobaczyli m. in. Krzywą Wieżę, fontannę zwieńczoną statuetką flisaka, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Katedrę Świętojańską i wieżę katedralną, pomnik Mikołaja Kopernika, kościół św. Ducha, pomnik psa Filusia, który według legendy spełnia życzenia. Na koniec uczniowie mogli skosztować toruńskich pierników.

Pobyt na zielonej szkole był dla dzieci i młodzieży okazją do wzajemnej integracji, wymiany doświadczeń i umiejętności. Miło było popatrzeć na budowanie więzi pomiędzy najmłodszymi uczniami i ich starszymi kolegami. Gimnazjaliści z zaangażowaniem i przyjemnością służyli pomocą młodszym, a podczas zabaw integracyjnych, zajęć sportowych i wycieczek można było zaobserwować niepowtarzalną atmosferę i budowanie pozytywnych relacji pomiędzy nimi.

Spędzanie czasu z rówieśnikami zmuszało uczniów do kreatywności i twórczego myślenia, co niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania nudzie i wspomagania osobistego rozwoju. Wyjazd umożliwił im bezpośredni kontakt z przyrodą, a przede wszystkim wyposażył ich w wiedzę i ważne umiejętności życiowe, których nie mogliby przyswoić w warunkach szkolnych. Ponadto poprzez czynny wypoczynek i zabawę młodzi ludzie nabyli umiejętności rozpoznawania zagrożeń środowiskowych, asertywnych zachowań, poznali różnorodne formy i wykształcili nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego. Wspólny wypoczynek, wspólna zabawa, wspólne działania były znakomitą szkołą współżycia i współdziałania społecznego.

Wyjazd był doskonałą okazją do rozbudzenia ciekawości świata i zainteresowania turystyką, która łączy w sobie aktywne spędzanie czasu z promocją zdrowego stylu życia. Dzieci, które od najmłodszych lat są zaciekawione światem, wyrastają na ludzi o bogatej osobowości, mają więcej doświadczeń niż ich rówieśnicy.

Tygodniowy pobyt nad Morzem Bałtyckim przyczynił się do wzbogacenia wiedzy uczniów o regionie oraz doświadczenia piękna i różnorodności nadmorskiego krajobrazu. Siódmego dnia zmęczeni, ale pełni wrażeń, z torbami pełnymi pamiątek i pięknych wspomnień młodzi turyści wrócili do Granowca.

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG