Grupa samorządowców z partnerskiego Powiatu Sonneberg (Niemcy) przebywała z dwudniową wizytą w Powiecie Ostrowskim. Goście mieli okazję rozmawiać z władzami kilku samorządów wchodzących z powiatu oraz zobaczyć gospodarcze wizytówki regionu i placówki oświatowe.  

Delegacja z Sonnebergu przebywała w Powiecie Ostrowskim w dniach 22-24 kwietnia 2016 roku. Sonneberg położony na pograniczu landów Turyngia i Bawaria jest od 2009 roku oficjalnie partnerem Powiatu Ostrowskiego. Współpraca odbywa się w wielu obszarach, a jednym z najdynamiczniej rozwijających obszarów jest szkolnictwo zawodowe.

W skład delegacji wchodzili Wicestarosta Powiatu Sonneberg Hans-Peter Schmitz,  Burmistrz Gminy Frankenblick Jürgen Köpper, Burmistrz Miasta Schalkau Ute Hopf,  Burmistrz Gminy Bachfeld Christine Probst,  Burmistrz Gminy Neuhaus-Schierschnitz Andreas Meusel,  Burmistrz Gminy Föritz, Pan Roland Rosenbauer.

Pierwszego dnia goście zwiedzili firmę MAHLE – producenta podzespołów i części do samochodów wielu marek na świecie. Zaprezentowano także plany powstania Centrum Kształcenia Praktycznego oraz nowoczesne pracownie zawodowe. Duże wrażenie zrobił na nich zmodernizowany Młodzieżowy Dom Kultury, który mimo popołudniowych godzin tętnił życiem. Nie zabrakło także krótkiego spaceru po Ostrowie oraz wizyty w Synagodze.

Drugi dzień zdominowały spotkania w większości samorządowe. Jako pierwszą odwiedzono Gminę Nowe Skalmierzyce. Gości powitała Bożena Budzik Burmistrz Nowych Skalmierzyc, a w spotkaniu udział wzięli także Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Sipka oraz radni gminny, obecny był także Wiceburmistrz Zdzisław Mielczarek.

Tego dnia Niemcy odwiedzili także Gminy Przygodzice. W chacie Regionalnej spotkali się z Wójtem Gminy Krzysztofem Rasiakiem oraz Przewodniczącą Rady Gminy Janiną Wojtasiak. Obejrzeli prezentację gminy oraz ze względu na znajdujące się na terenie gminy Stawy Przygodzickie film „Rytmy Natury’’. W programie znalazło się także zwiedzanie nowego gminnego przedszkola oraz powstającej hali sportowej.

Ostatnim punktem samorządowego planu była wizyta w Gminie Sośnie. Rozpoczęło ją spotkanie przy pałacyku w Mojej Woli czekającym na inwestora gotowego przywrócić mu dawna świetność. Na stanicy Biały Daniel delegacja mogła zapoznać się z walorami i potencjałem gminy. W spotkaniu władze reprezentowali Wójt Gminy Stanisław Budzik oraz Przewodniczący Rady Mirosław Ostojak oraz radni gminni.  

Źródło: http://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/5715

dsc_0703.jpgdsc_0704.jpgdsc_0706.jpgdsc_0707.jpgdsc_0709.jpgdsc_0710.jpgdsc_0712.jpgdsc_0715.jpgdsc_0718.jpgdsc_0723.jpgdsc_0724.jpgdsc_0733.jpgdsc_0738.jpgdsc_0740.jpgdsc_07402.jpg