Piętnaście statuetek i dyplomów trafiło w ręce zdolnych i aktywnych ludzi kultury działających w sferze artystycznej na terenie powiatu ostrowskiego, kraju, a także zauważanych i nagradzanych na arenie międzynarodowej. Starosta ostrowski Paweł Rajski wręczył Laury Kultury 2016. Uroczystość wręczania wyróżnień Laur Kultury rozpoczął występ ostrowskiego chóru Sotto Voce działający pod dyrekcja Renaty Pacyny. Wszystkich zaproszonych gości przywitał Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

- Czy dla kultury regionu ważniejsze jest to, że dla kogoś tzw. świat stoi otworem, czy to, że od wielu lat konsekwentnie realizuje swoją pasję? Czasem w małej miejscowości, przy ograniczonych środkach od lat prowadzi zajęcia, zaraża kolejnych to tańca, teatru czy muzykowania? Otóż wszyscy są jednakowo ważni i wszyscy decydują o kulturalnej mozaice powiatu. Dlatego tak trudny jest wybór do tytułu Laur Kultury. Staram się jednak dostrzegać przedstawicieli rożnych obszarów – powiedział Paweł Rajski.

W tym roku Laurem Kultury z terenu Gminy Sośnie nagrodzeni zostali:

- małżeński duet powstały z własnej potrzeby muzykowania i zachowania tożsamości ziemi wielkopolskiej poprzez upowszechnianie polskiego folkloru. Są założycielami Zespołu Folklorystycznego, w którego skład wchodzą mieszkańcy ich rodzimej miejscowości. Specjalizują się w tradycyjnej muzyce Południowej Wielkopolski, ale wykonują również pieśni obrzędowe i sakralne. Wykorzystują mało znane już ludowe instrumenty jak: akordeon diatoniczny, basy kaliskie czy bęben osznurowany, sami potrafią także niektóre z nich wykonać. Udowadniają, że folklorem można się bawić w każdym wieku i to dosłownie, a dowodem na to są organizowane przez nich tzw. „Tańce przy ziemi’’, potańcówki przy muzyce tradycyjnej. Za umiejętność i pomysł na kultywowanie rodzimego folkloru i pasję, która zaraża kolejne pokolenia - Laur Kultury Starosty Ostrowskiego otrzymali Anna i Krzysztof Rospondek z miejscowości Kocina.

Prezentem i niespodzianką dla nagrodzonych i uczestników piątkowej gali był recital MICHAŁA BAJORA, artysty, który jest niekwestionowanym i wciąż niedoścignionym mistrzem. Wspaniały interpretator świetnych tekstów, wokalista o urzekającym głosie, dowcipny i uprzejmy, zaprezentował utwory z najnowszej płyty a także znane przeboje. Ponadto po występie artysta spotkał się z widzami rozdając autografy.

Gala prowadzona przez Janusza Grzesiaka odbyła się 28 października 2016 roku w Ostrowskim Centrum Kultury. Na koniec wszyscy goście zaproszeni zostali na poczęstunek.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg