Turniej Muzyków Prawdziwych organizowany w Filharmonii Szczecińskiej odbiega od większości konkursów ludowych, czy folkowych. Tu mierzą się ze sobą kapele różnych nurtów. Łączy je muzyka tradycyjna wsi, bądź to wykonywana w sposób bliski wiejskiego oryginału, bądź czerpiąca z tej muzyki inspiracje. Spotykają się muzycy i śpiewacy zarówno wykształceni, jak i amatorzy. Turniej rozgrywany jest w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły instrumentalne i instrumentalno-wokalne.

Przesłuchania i koncert finałowy odbywały się w Filharmonii Szczecińskiej, potańcówki – częściowo w filharmonii i trochę w sali Teatru Kana.

Turniej to jednak miejsce, gdzie walczy się o nagrody. Kapela z Kociny w składzie:  Anna Rospondek - bęben, Krzysztof Rospondek - skrzypce, Jerzy Śpigiel - basy zawalczyła i szacowne jury: Agata Harz - śpiewaczka, orientalistka, Bogdan Matławski - profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, kulturoznawca, etnolog, muzykolog oraz Krzysztof Trebunia-Tutka - wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, przyznało jej trzecie miejsce w kategorii zespołów instrumentalnych i instrumentalno-wokalnych.

Ciekawostką było to, że długo nie mogliśmy się zdecydować, czy pojechać. Organizatorzy kilkakrotnie nas namawiali i chyba staliśmy się rozpoznawalni jako ci, co nie chcieli przyjechać.

Taki konkurs to również, a może przede wszystkim, spotkania. Miłe spotkanie z poznanymi w Kazimierzu dziewczynami z kapeli Podlasianki -wywalczyły specjalne wyróżnienie Instytutu Pieśni i Tańca i z wieloma innymi osobami. Nie chcieliśmy pojechać, a jednak było warto.

Anna i Krzysztof Rospondek

więcej:

https://www.facebook.com/stowarzyszeniepasikonik/