Współpraca Szkoły Podstawowej w Cieszynie z Wydziałem Leśnym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu rozpoczęła się w 2012r., kiedy to w ramach realizacji projektu szkolnego: „Rozmowy z ciekawymi ludźmi” zafascynowaliśmy się opowieściami o różnych zakątkach kuli ziemskiej przedstawionymi przez prof. dr hab. Dariusza Gwiazdowicza, naukowca, przyrodnika i jednocześnie absolwenta naszej szkoły.
W następnym roku uczniowie wraz z rodzicami zaproponowali osobę pana profesora, jako bohatera do CDEW (Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w SP w latach 2013/14, 2014/15).

Nawiązana współpraca owocowała m.in. wizytą naszych uczniów na Uniwersytecie, prowadzeniem doświadczeń ze studentami pod okiem profesora, zwiedzaniem wielkopolskich muzeów, wspólnym ogniskiem, uczestnictwem naszych nauczycieli w wykładach na Uniwersytecie.
Dzień 19 lutego 2016 roku to kolejna naukowa przygoda. W odpowiedzi na zaproszenie Polskiej Stacji Badawczej na Wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie, gdzie obecnie profesor prowadzi badania nad roztoczami, Szkoła nawiązała łączność satelitarną z tym odległym o 14, 5 tysiąca kilometrów miejscem na kuli ziemskiej. Dzieci przygotowywały się do telekonferencji, poszukując informacji w różnych dostępnych źródłach, zgłębiając wiedzę o tajemnicach Antarktydy. Z każdym dniem ciekawość i zaangażowanie coraz większej grupy uczniów wzrastało
i dawało widoczne efekty. Dzisiaj odbyliśmy wirtualną podróż do krainy lodu i pingwinów. Naszej wyobraźni sprzyjały nawet warunki atmosferyczne, gdyż za oknem padał śnieg.

 Nad organizacją i sprawnym przebiegiem telekonferencji czuwał pracownik Nadleśnictwa Antonin Pan Michał Duszyński. Obecnie na Antarktydzie jest koniec lata, a dziś rano (u nas była 9:00, a na wyspie 5:15) wiał huragan, śnieg zasypywał anteny satelitarne, co powodowało chwilowe przerwy w łączności dźwiękowej. Dzięki nowoczesnej technologii funkcjonował plan awaryjny. Niektóre pytania i odpowiedzi były przesyłane pisemnie.

 Dzieci powitały Stację Badawczą własnoręcznie wykonanym transparentem oraz flagami Polski i Antarktydy, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przez naukowców.

Uczniowie przeprowadzili wywiad z panem profesorem zadając trafne i wnikliwe, świadczące o zainteresowaniach przyrodniczych pytania. Obejmowały one życie codzienne polarników, funkcjonowanie stacji, fauny i flory Antarktydy, klimatu, dźwięków, zapachu śniegu oraz przygód i przeżyć naukowców.

O atrakcyjności spotkania świadczyło zachowanie uczniów. Byli zafascynowani, skupieni, wsłuchani w niezwykłe opowieści.

Telekonferencję uczniowie zakończyli słowami: „Jesteśmy dumni, że Pan profesor jest absolwentem naszej szkoły. Daje nam to nadzieję, że i my możemy osiągnąć sukces. Tą lekcją będziemy się chwalić, nie zapomnimy jej do końca życia!”

4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG17.JPGDSC01885.JPGDSC01891.JPGDSC01893.JPG