Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, wręczył medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” podczas dzisiejszej uroczystości w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Wśród wyróżnionych Wielkopolan znalazły się osoby, którym bliska jest idea pamięci narodowej.

 

 

Wyróżnienie otrzymali:

  • Krystyna Beutel - przewodnicząca Społecznego Komitetu Pamięci Jerzego Lanca
  • Dawid Jung - badacz i twórca kultury, muzealnik
  • Jerzy Straszewski - autor wielu artykułów historycznych oraz inicjator odnowy zapomnianych pomników w szczególności na cmentarzu w Obornikach.

- Chciałbym bardzo podziękować za Państwa aktywność na rzecz utrwalania pamięci tak ważnej dla nas oraz naszego narodu. Wielkopolska jest regionem wyjątkowym. To tutaj dokonywały się przełomowe wydarzenia w dziejach polskiej państwowości. Jest ona pełna śladów historii, które można znaleźć na każdym kroku - mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas uroczystości wręczenia medali. 

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” jest wyróżnieniem dla osób zasłużonych w upamiętnianiu oraz badaniu i upowszechnianiu miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego.

Źródło: https://www.poznan.uw.gov.pl

1_600.jpg2_602.jpg