Od piątku w naszej gminie pracowały nieustannie służby ratunkowe OSP z terenu gminy oraz pogotowia energetyczne, aby usunąć skutki orkanu Ksawery, który przeszedł nad naszym regionem. Przez silny wiatr połamanych zostało mnóstwo drzew i wiele tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu.

Na dzień dzisiejszy nadal wiele rodzin pozostaje bez energii elektrycznej z powodu pozrywanych linii energetycznych oraz uszkodzonych słupów. W wielu miejscowościach na terenie naszej gminy nie było wody, ale ostatecznie ten problem udało się rozwiązać i woda jest już w każdym domu. Dużym problemem okazał się również brak łączności, bo nie działały maszty telefonii komórkowej, internet i telefony stacjonarne. Gmina Sośnie, poza miejscowością Bogdaj, została całkowicie pozbawiona energii elektrycznej. Dzisiaj bez prądu są jeszcze: Młynik, Możdżanów, Szklarka Śląska. Niektórzy odbiorcy indywidualni mogą nie mieć prądu nawet do wtorku, ale służby energetyczne robią wszystko, aby tak się jednak nie stało.

Obecnie wszystkie drogi w gminie zostały oczyszczone i są przejezdne, ale takie prawdziwe sprzątanie jest jeszcze przed nami. Od poniedziałku rozpocznie się liczenie strat. Choć ze wstępnych analiz, które były robione w piątek i sobotę, nie ma poważnych uszkodzeń domów i mieszkań. Ucierpiały za to pomieszczenia gospodarcze, ale na szczęście też nie w dużym stopniu.

W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w nocy 5/6 października br. na terenie województwa wielkopolskiego, sytuacji kryzysowej związanej z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które spowodowały liczne straty materialne, uprzejmie informujemy Państwa, że osoby poszkodowane tymi zdarzeniami mogą starać się o bezzwrotną pomoc materialną od Rządu w kwotach do 6 tys. zł, do 20 tys. zł oraz powyżej tej kwoty, jednak nie więcej niż 100 tys. zł (podpisane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 24.06.2016 roku oraz 28.07.2017 roku).

W przypadku uznania, że taka pomoc obecnie jest niezbędna, proszę o wystąpienie ze stosownym wnioskiem najpóźniej do dnia 10 października 2017 r. do godz. 15.30 do Urzędu Gminy Sośnie.